Szkolne

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

admin

Czym zajmują się uczniowie Technikum Informatycznego:)?

[youtubegallery]

[/youtubegallery]

Matematykę można polubić!

Marcowy czwartek obchodzony był w Zespole Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie pod znakiem matematyki. Nie od dziś wiadomo, że chociaż jest ona nazywana „królową nauk”, nie wszyscy dobrze sobie z nią radzą.

Dzień Matematyki został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i stworzony po to, aby pokazać uczniom, że nauka ta może być przyjemna, sprawiać radość i dawać satysfakcję! Święto tej ścisłej dziedziny zostało zapoczątkowane już w 2007 roku przez organizację „World Education Games” i od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca.

W Polsce pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improvre.Wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. W 2015 roku nasza szkoła także postanowiła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pieczę nad przebiegiem Turnieju Matematycznego sprawowała pani Małgorzata Wawrzyńczak.

Wzięli w nim udział uczniowie klas: „Gimnazjum u Skłodowskiej”, Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Informatycznego i Mechatronicznego. Szkoły ponadgimnazjalne powołały spośród siebie 11 czteroosobowych drużyn! Gimnazjaliści wystawili aż 4 ekipy. Po zaciekłej rywalizacji a nawet „dogrywce” wyłoniono zwycięzców.

Wśród gimnazjalistów najbardziej uzdolnionymi matematycznie okazali się: Natalia Jopek, Paulina Gruszka i Wiktoria Guzik. W kategorii szkół  ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna z klasy I Technikum w składzie: J. Domagalski, M. Kaczmarczyk, P.Kopik, B.Olaś. Oprócz oczywistej satysfakcji płynącej ze zwycięstwa, uczestnicy turnieju otrzymali ufundowane przez Dyrekcję nagrody – dla zwycięzców pendrive oraz kubek, natomiast najmłodsi uczestnicy czyli gimnazjaliści wszyscy otrzymali kubki i słodycze. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z quizami oraz zagadkami matematycznymi!

Czytaj więcej

Nasza klasa

Klasa I Gimnazjum przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej – Curie. Rok szkolny 2014/2015.

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

W dniu 19 września klasa I Gimnazjum przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie im. M. Skłodowskiej-Curie udała się do Krzemionek na lekcję muzealną „Pradzieje ziemi ostrowieckiej i stanowisk archeologicznych okolic Ożarowa”. Celem lekcji było dokładne przybliżenie dziejów Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic na przykładzie wystawy czasowej, zrealizowanej przez Muzeum w Krzemionkach. Podczas wykładu i prezentacji multimedialnej na temat najciekawszych zabytków odkrytych w trakcie prac archeologicznych, uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek i informacji. Pani archeolog dokładnie omówiła periodyzację dziejów Małopolski, epoki i kultury archeologiczne, nawiązując do wydarzeń historycznych. W pracach w grupach gimnazjaliści odbyli podróż w czasy najdawniejsze od paleolitu do epoki żelaza. Szczegółowo omówiona została epoka neolitu i rewolucja neolityczna i jej następstwa(pojawienie się tkactwa neolitycznego i wczesnej metalurgii – Dymarki Świętokrzyskie).Dodatkowym atutem pobytu w muzeum było poznanie miejsc i stanowisk archeologicznych naszej okolicy( Tominy, Mierzanowice). Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się historia wydobycia krzemienia pasiastego. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstawały gładzone siekiery z krzemienia rozprowadzane po Europie Środkowej. Pani archeolog wspomniała o kopalniach krzemienia w Koryciźnie , Wojciechówce i Ożarowie. Mimo, że nie są zbadane to stanowią cenny zabytek, o który trzeba dbać by w przyszłości mogły stanowić cenne źródło historyczne. Podczas zwiedzania wystaw muzealnych nastąpiła cześć praktyczna, w trakcie której uczestnicy poprzez zabawę utrwalali zdobyte informacje. Kolejnym etapem zwiedzania była wizyta w zrekonstruowanej wiosce neolitycznej. Aby przybliżyć turystom warunki życia ludzi neolitu wewnątrz otoczonej palisadą wioski zrekonstruowano domy kultury pucharów lejkowatych i amfor kulistych. Teren wioski jest doskonałym miejscem do przeniesienia się w czasy najdawniejsze i do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Lekcja muzealna w unikatowym kompleksie jakim są Krzemionki, w sposób obrazowy ukazała młodzieży gimnazjalnej możliwości techniczne ludzi żyjących w epoce kamienia.

Powitanie !

Witaj na stronie Gimnazjum w Ożarowie.
Rok szkolny 2014/2015.
Klasa I Gimnazjum przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju ZS Ożarów.