Szkolne

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

BW

Międzynarodowy projekt Erasmus

W dniach 18-28 lipca uczniowie naszej szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży „Erasmus +”, zorganizowanym przez klub sportowy „RMG Boks Ożarów”. Z zaproszenia naszych młodych pięściarzy skorzystała dwudziestoosobowa grupa sportowców z Włoch i Bułgarii. Przez dziesięć dni cała grupa zwiedzała Polskę. Byliśmy w Krakowie, w Warszawie, zwiedzaliśmy obóz koncentracyjny Majdanek w Lublinie, zabytki Sandomierza i okolic. W wolnym czasie uprawialiśmy sport, a wieczory spędzaliśmy przy ognisku.
Krzysztof Gierszon

Ogromny sukces uczennic Gimnazjum „u Skłodowskiej”

W dniach 10-16 lipca w Pułtusku odbyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Boksie. Na starcie tej imprezy, w trzynastu kategoriach wagowych stanęły kadetki i kadeci wyłonieni w drodze eliminacji, aby walczyć o tytuły mistrzowskie. Do grona najlepszych w kraju dołączyły również dwie zawodniczki RMG Boks Ożarów: Emilia Nowakowska i Zuzanna Zgardzińska. Zawodniczki z Ożarowa odniosły kolejny życiowy sukces. Zuzia w wadze 48kg zdobyła brązowy medal, natomiast Emilka w wadze 46kg została V-ce mistrzynią Polski. Tym samym zawodniczki z Ożarowa po raz kolejny udowodniły, że zaliczają się do ścisłej krajowej czołówki w swoich kategoriach wagowych.
Krzysztof Gierszon

Podsumowanie projektu „Czy warto wspierać inicjatywy obywatelskie?”

Na początku wakacji w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się konferencja „Czy warto wspierać inicjatywy obywatelskie”, w której wzięła udział dziesięcioosobowa delegacja młodzieży z Zespołu Szkół w Ożarowie oraz z Gimnazjum przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju zespołu Szkół w Ożarowie.
Celem spotkania było podsumowanie zrealizowanych projektów w ramach nagrodzonych inicjatyw obywatelskich. Mieliśmy doskonałą okazję, aby pochwalić się naszymi działaniami promującymi ekologię i ochronę środowiska na terenie gminy Ożarów oraz poznać różnorakie działania podjęte przez organizacje i stowarzyszenia, które również otrzymały dofinansowanie swoich przedsięwzięć. A były to na przykład piknik rowerowy w Parku Miejskim, festyny i pikniki edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Czuliśmy się szczególnie wyróżnieni, jako że tylko nasze Stowarzyszenie tak mocno postawiło na działania ekologiczne, które stały się inspiracją dla wszystkich zebranych .
Okres wakacji to czas kiedy można w sposób twórczy zastanowić się nad podjęciem kolejnych działań i napisania nowego projektu, który zaktywizuje młodzież szkolną oraz przyczyni się do zaznaczenia niezwykle pozytywnej roli naszej szkoły w środowisku lokalnym.

Emilia Nowakowska Mistrzynią Polski

W ostatnią niedzielę 18 czerwca w Busku – Zdroju zakończyły się Otwarte Gwardyjskie Mistrzostwa Polski w Boksie. Z uwagi na bardzo dużą liczbę zgłoszonych zawodników i zawodniczek impreza była rozgrywana na dwóch ringach. Wspaniały sukces zanotowały pięściarki RMG Boks Ożarów. Obie nasze kadetki wróciły z mistrzostw z medalami. W wadze -48kg Zuzanna Zgardzińska wywalczyła brązowy medal, co jest największym dotychczasowym sukcesem młodej zawodniczki z Ożarowa, natomiast w wadze -46kg Mistrzynią Polski na rok 2017 została Emilia Nowakowska. Nasza mistrzyni w walce o tytuł nie dała szans Ewie Kryk (Berej Boxing Lublin). Tym sukcesem nasze zawodniczki potwierdziły, że zaliczają się do ścisłej czołówki w swoich kategoriach wagowych w kraju, co dobrze wróży przed najważniejszym startem w tym roku jakim będzie lipcowa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Pułtusku.

Ze sportowym pozdrowieniem Krzysztof Gierszon

Świętokrzyskie czyta Żeromskiego

To tytuł akcji, której inicjatorem jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. Gimnazjum „u Skłodowskiej” wzięło w niej udział we wtorkowe przedpołudnie 6 czerwca.
W przygotowanej na tę okazję sali gimnastycznej, przy stoliku z rozłożonymi egzemplarzami książek Stefana Żeromskiego, dyrektor Wioletta Jopek, nauczyciele języka polskiego i wybrani uczniowie czytali fragmenty poezji i przede wszystkim znakomitej prozy autora wielu znanych powieści i opowiadań. Podczas spotkania klas gimnazjalnych została przybliżona sylwetka Stefana Żeromskiego jako twórcy związanego z naszym regionem, miłośnika Gór Świętokrzyskich i Kielecczyzny, a potwierdzeniem były właśnie dobrane urywki dzieł literackich. Czytano fragmenty lektur („Syzyfowe prace”, „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”), ale także utworów, których tłem jest ziemia świętokrzyska („Wierna rzeka”, „Popioły”, „Puszcza jodłowa”). Nie zabrakło poetyckiej prozy „Wisły” jako świadectwa przywiązania pisarza do królowej polskich rzek czy młodzieńczego wiersza „Sen”, odwołującego się do uniwersalnych wartości, takich jak wolność, równość, zgoda narodowa.
Wspólne czytanie było okazją do zapoznania się gimnazjalistów z różnorodną tematycznie twórczością Stefana Żeromskiego, a także stanowiło swoistą lekcję języka polskiego, która uczy wrażliwości na piękno i bogactwo tego języka oraz kształtuje postawę patriotyczną.