Szkolne

Listopad 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

„Ratownicy” z Zespołu Szkół na praktycznej lekcji biologii w gimnazjum.

Sprawność układu oddechowego decyduje o zdrowiu całego organizmu. Jak ważne jest by prowadzić zdrowy tryb życia uczniowie gimnazjum uczą się na lekcjach biologii. Jednak nie sposób pominąć zdarzeń losowych, gdy znajdujemy się w sytuacji, kiedy powinniśmy pomóc, bo zagrożone jest czyjeś życie i zdrowie. O tym , jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy, uczniowie gimnazjum dowiedzieli się od wzorowych „Ratowniczek” z naszej szkoły.

Polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych, a także udzielenia pierwszej pomocy.

Gimnazjaliści dowiedzieli się jak prawidłowo wykonywać uciskanie klatki piersiowej, jakie zabiegi resuscytacyjne wykonywane są u dzieci i u dorosłych. Mogli poćwiczyć pozycję boczną ustaloną- czyli odpowiednie ułożenie ciała osoby poszkodowanej w wypadku. Inaczej nazywana jest pozycją bezpieczną. Jest to jedna z czynności wykonywanych przez osobę ratującą podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Pozycja bezpieczna ułatwia oddychanie i zapobiega zachłyśnięciu się np. wymiocinami.

Uczniowie chętnie zadawali pytania i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi oraz instruktaż jak postępować w określonych sytuacjach. Jedną z nich może być atak padaczki  u osoby poszkodowanej i ściśle określone procedury działania.

Serdecznie dziękujemy starszym koleżankom za ciekawą lekcję i mamy nadzieję, że ich postawa i zaangażowanie może być wzorem i inspiracją dla młodzieży gimnazjum.

Agata Duda